CHP’li Sertel’den Oktay’a reaksiyon: ‘Yol geçen hanına çevirmek için mi temizledik?’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, son 5 yılda yaklaşık 31,6 milyon metrekare alanın mayından temizlendiğini, tarım ve hayvancılığa açılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

CHP’li Sertel ise bu alanlardan sığınmacıların elini kolunu sallayarak geçtiğini belirterek, “Bu mayınlı alanlar temizlenirken gaye hayvancılığa, tarıma açmak mıydı ki şu anda rastgele bir faaliyet yok, yoksa bu mayınlı alanların temizlenmesi bize bir direktif olarak verilmiş ve biz o alanları yol geçen hanına çevirmek için mi temizledik?” dedi.

Oktay, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in mayınlı toprakların temizlenmesiyle ilgili soru önergesine cevap verdi. Oktay’ın cevabı şöyle:

“100 Günlük İcraat Programı’nda bulunan, 1,6 milyon metrekare alanın mayından temizlenmesi maksadına 8 Ekim 2018 tarihi itibariyle ulaşılmıştır. Son 5 yılda (2017-2021) yürütülen arama- temizleme faaliyetleri kapsamında yaklaşık 31,6 milyon metrekare alan mayından temizlenmiştir. Temizlenen alanların tarım ve hayvancılığa açılmasına yönelik çalışmalar ilgili bakanlık ve kurumlarca yürütülmektedir.”

“HEDEF 3,5 KATRİLYON LİRA GELİRDİ”

Oktay’ın cevabını pahalandıran Sertel, 3 Ağustos 2018 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı’nda tarım ve hayvancılığa açmak gayesiyle 1,6 milyon metrekarelik alanın mayından temizleneceğinin duyurulduğunu, buradan beklenen gelirin de 3 katrilyon 500 milyar lira civarında olacağının söylendiğini anımsattı.

SERTEL: YOL GEÇEN HANINA DÖNDÜ

Atila Sertel, şunları söyledi:

“Yani şimdi ne tarıma ne hayvancılığa açıldı bu alanlar… Fakat açıldığı bir alan var. Temizlenmiş mayınlı yerler yol geçen hanına döndü. Elini kolunu sallayan Iraklısı, İranlısı, Suriyelisi, Afgan’ı hepsi bu alanlardan elini kolunu sallayarak yürüyerek Türkiye topraklarının içine girdi. Artık buradan gerçekten merak ederek şunu söylemek istiyorum; bu mayınlı alanlar temizlenirken maksat hayvancılığa, tarıma açmak mıydı, ki şu anda rastgele bir faaliyet yok, yoksa bu mayınlı alanların temizlenmesi bize bir direktif olarak verilmiş ve biz o alanları yol geçen hanına çevirmek için mi temizledik. Sahiden insanın burada sorası geliyor. Bu bahiste cevap bekliyoruz. Bu mayınlı alanlar temizlendi, niye tarım ve hayvancılığa açılmıyor? Ve niye köylüye bu alanlar dağıtılmıyor? Niye Türk tarımı bu mevzuda gerekli takviyesi görmüyor?”

“EMPERYALİST GÜÇLERE VERDİĞİ KELAMI YERİNE GETİRDİLER”

Sertel, şöyle devam etti:

“Ama görünen ve yaşanan şudur ki orası bir yol geçen hanına döndü. Ve elini kolunu sallaya sallaya sığınmacılar o alandan geçerek Türkiye topraklarına giriyorlar. Şunu da söylemek istiyorum. Nitekim şayet sığınmacıların o topraklardan geçmesi için o mayınlar temizlendiyse bu nitekim insanı son derece üzen ve Türkiye topraklarını depo haline getiren iktidarın, Avrupa Birliği’ne ve dış emperyalist güçlere verdiği kelamı yerine getirdiğinin göstergesidir diye düşünüyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.