CHP’li belediye, güneş gücüyle 2 milyon liralık tasarruf yaptı

CHP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi, hizmet binasının kış ve bahar aylarındaki elektrik tüketiminin üçte birini Belediye Hizmet Binası ve Antalya Ulaşım A.Ş. binasına kurduğu çatı tipi güneş güç santrallerinden (GES) karşıladı.

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri CHP’li Muhittin Böcek’in talimatıyla hayata geçirilen pak ve yenilenebilir güç kaynakları hem doğayı koruyor hem de belediye bütçesine katkı sağlıyor. Türkiye’de bir prensip imza atarak belediye hizmet binalarına kurulan çatı tipi Güneş Güç Santralleri ile kendi gücünü üreten ve depolayan Antalya Büyükşehir Belediyesi, TSE tarafından “İklim Dostu Kuruluş” dokümanını alan birinci belediye oldu.

‘Çatı Tipi Güneş Güç Santrali ve Elektrik Depolama Sistemi’ ile Antalya Büyükşehir Belediyesi çatısında ve tramvay atölyesi çatısında toplamda 330 kW saat güç üretimi ve 400 kW saat güç depolaması gerçekleşiyor.

2 YILDA AMORTİ EDİLECEK

Avrupa Birliği’nin hibe programları kapsamında olan MatchUp Projesi altında hayata geçirilen Çatı Tipi Güneş Güç Santralleri 4 milyon 820 bin TL’ye mal oldu.

Projenin teknik sorumlusu Hakan Yüksel Hoş, Çatı Tipi Güneş Güç Santrallerinin iddia edilenden daha kısa müddette kendisini amorti edeceğini belirterek, “Proje tamamlandığındaki tarife baz alınarak yapılan hesaplamalarda amortisman müddetini 5 yıl üzere bir mühlet tasarlamıştık fakat artan güç maliyetleri bu süreyi 2-2.5 yıl üzere bir mühlete çekiyor. Güç maliyetlerinde yaşanan artışla bu mühlet her geçen gün azalıyor. Bu sayede ne kadar rantabl ve fizibl bir proje gerçekleştiği de ortaya çıkıyor” dedi.

ENERJİNİN ÜÇTE BİRİ GES’LERDEN

Antalya’da güneşlenme müddetinin yıllık ortalamada 4-5 saat olduğuna dikkat çeken Hoş, sistemin işleyişini şöyle anlattı: “Çatıda üretilen güneş gücünün lityum bataryalar üzerinden depolaması gerçekleştiriliyor. Onun paralelinde bu güç alçak basınç sistemine basılıyor. Bu da belediye hizmet binasının kış ve bahar aylarındaki tüketiminin üçte birini karşılıyor.

Belediyemiz bünyesindeki elektrikli araçlar şarj ediliyor. Bu sayede elektrikli araçların çalışması için doğalgaz ya da şebekeden elektrik kullanımına gerek kalmıyor.”

150 TON KARBON SALINIMI ENGELLENDİ

Temmuz 2021’de güneşten elektrik üretimine başlayan Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası ile Antalya Ulaşım A.Ş. çatısına kurulan GES’ler bugüne kadar yaklaşık 150 ton karbon salınımını engellemiş oldu. Tabiat ve etraf dostu bu proje Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesine de değerli bir katkı sağlıyor.

Temmuz 2021’den bu yana Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan ulusal yeni tarife baz alınarak yapılan hesaplamalara nazaran GES’ler Büyükşehir Belediyesi’ne yaklaşık 2 milyon TL çıkar sağladı.

“HEDEFLERE ADIM ADIM YAKLAŞTIK”

Antalya’yı iklim dostu kent yapma gayesiyle tabiata ve etrafa saygılı çalışmaları titizlikle yürüttüklerini söyleyen Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, “Şehrimizin, ülkemizin ve dünyamızın geleceğini düşünerek hazırlayıp hayata geçirdiğimiz projelerimizin başarısı bizleri şad ediyor.

Çatı Tipi Güneş Güç Santrallerimiz ile belirlediğimiz rakamsal maksatlara adım adım ulaşmanın memnunluğunu yaşıyoruz. GES’lerin belediye bütçemize sağladığı katkının yanı sıra bizi en memnun eden sonuç karbon salınımının azaltılmasına yönelik katkısı oldu. Düşük karbon yoğunluğu ile yüksek hayat kalitesini hemşerilerimize sunmanın çabasıyla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.