CHP heyeti Keban’da: Siyanür şimdi baraja ulaşmadı

Ardıl Batmaz

ELAZIĞ– Amerika ve Kanadalı Anagold Madencilik ile Çalık Holding’in ortağı olduğu Erzincan İliç’teki Çöpler Altın Madeni’nde kullanılan siyanür borularının patlaması sonrası meydana gelen etraf faciasının akabinde Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, işletmenin faaliyetini süreksiz mühletle durdurdu. Başta Erzincan olmak üzere Sivas, Dersim, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Gaziantep ve Şanlıurfa’yı etkileyecek faciaya ait CHP Elazığ Vilayet Lideri Avukat Coşkun Çağlar Duran ve vilayet örgütü, Elazığ’ın Keban ilçesindeki Keban Baraj Gölü’ne giderek incelemelerde bulundu.

‘KEBAN’DA ŞİMDİLİK BİR TEHLİKE BULUNMUYOR’

Açıklama öncesi Keban ilçe liderinden bilgi alan Duran, günde 3 kere suların denetim edildiğini ve şu an için Keban’da bir tehlikenin olmadığını söyledi. Bölgedeki bütün vilayetlerde gerekli denetimlerin yapılması gerektiğini belirten Duran, Fırat Nehri’ne akan siyanürün daha büyük sıkıntılara yol açabileceğini belirtti. Birinci günden beri siyanürle altın aramasına karşı olduklarını söz eden Duran, “Ne kadar haklı olduğumuz bugün bir daha ortaya çıktı” dedi.

‘SİYANÜRLE ALTIN ARAMASINA BİR AN ÖNCE SON VERİLMELİ’

Keban’da her ne kadar şu an bir tehlike görünmese de ileriki devirlerde bu durumun değişebileceğini vurgulayan Duran, yer altı kaynaklarının ülke iktisadına katkı sağlaması ismine çıkarılması gerektiğini lakin siyanürle yapılan sürecin hakikat olmadığını söyledi: “Bu sürecin yapılışında yöntem kıymetlidir. Siyanürle altın aramasına bir an önce son verilmesini, daha tehlikesiz, risksiz biçimde bu madenlerin ülke iktisadına kazandırılmasını bekliyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Anagold Madencilik ile Çalık Holding’in ortağı olduğu Erzincan İliç ilçesinde bulunan Çöpler Altın Madeni’nde kullanılan siyanürün atık havuzundan sızarak Fırat Irmağı ve İliç Barajı’na karıştığı sav edildi. Sızıntı nedeniyle Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı firmaya 16 milyon 441 bin TL idari para cezası kesildiğini ve cürüm duyurusunda bulunulduğunu açıkladı. Anagold’dan yapılan açıklamada ise 21 Haziran günü bir döküntünün meydana geldiği lakin 20 ton siyanür tezinin gerçeği yansıtmadığı ileri sürüldü. Şirketten yapılan açıklamada, “Maden alanında gerçekleşen solüsyon döküntüsünün içerisindeki toplam siyanür ölçüsü yaklaşık 8 kg’dır. Toplumsal medyada yer alan temelsiz argümanlara nazaran tonlarca siyanür döküntüsü olduğu ve Fırat Irmağı’nı etkilediği savları büsbütün yanlıştır” denildi. Sızıntıyı ortaya çıkaran Erzincanlı Sedat Cezayirlioğlu da İliç Cumhuriyet Başsavcılığı’na Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileriyle Etraf Kontrolü Daire Lideri Barış Ecevit Akgün hakkında “görevi berbata kullanma, kabahat kanıtlarını gizleme, değiştirme ve yok etme, temel ulusal faydalara karşı faaliyette bulunmak üzere fayda sağlama, etrafın taammüden kirletilmesi”; Anagold Madencilik A.Ş. İdare Heyeti üyeleri hakkında “çevrenin kirletilmesi, içme suyuna zehirli unsur katma, temel ulusal faydalara karşı faaliyette bulunmak üzere fayda sağlama” suçlamalarıyla farklı başka kabahat duyurusunda bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.