Cengiz Holding, Kaz Dağı’nda altın madeni için yeni ÇED başvurusu yaptı

Cengiz Holding, Kaz Dağı’nda Çanakkale’ye bağlı Hacıbekirler ve Muratlar köyleri yakınlarındaki bakır-altın madeni için yürütmesi durdurulan ÇED olumlu kararının akabinde yeni ÇED başvurusu yaptı. Şirketin 2009/7 genelgesi uyarınca yaptığı ÇED başvurusu sürecinde halkın iştiraki toplantısı da yapılmayacak.

Evrensel’den Özer Akdemir’in haberine nazaran, bilim insanları tarafından ekolojik hassas bölge olarak tanımlanan ve ülkemizdeki gen muhafaza alanlarından birisi olan Kaz Dağı’nda Halilağaköyü yakınlarında Cengiz Holding’e ilişkin bakır-altın madenine verilen ÇED olumlu kararına karşı davalar açılmıştı. Açılan davalar sürecinde yapılan uzman keşfi sonucu hazırlanan raporda uzman heyeti mahkemeye oybirliği ile “ÇED olumlu” kararının hukuka karşıt olduğu görüşünü iletmişti. Çanakkale 1. Yönetim Mahkemesi uzman raporundaki eksikliklere dikkat çekerek, uygulanması halinde telafisi mümkün olmayan ziyanlara neden olacağı gerekçesiyle madene verilen ÇED olumlu kararının yürütmesini durdurmuştu.

Yöre halkı tarafından sevinçle karşılanan bu mahkeme kararının şirketi durduramadığı, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı EÇED sitesinde yer alan yeni ÇED süreci duyurusu ile ortaya çıktı. ÇED iptal kararlarına karşı müdafaa ve kurtarma süreci üzere işletilen 2009/7 Genelgesi uyarınca yeni ÇED başvurusu yapan şirket, yürütmesi durdurulan ÇED’i revize ederek eksiklikleri giderdiğini ileri sürdü.

Şirketin bu yeni ÇED müracaatında halkın iştiraki toplantısı da yapılmayacak ve müracaat Ankara’da Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda yapılacak olan İnceleme Kıymetlendirme Kurulu (İDK) toplantısında pahalandırılacak.

3,5 MİLYON AĞAÇ KESİLECEK

Yörede yaşayanları endişelendiren maden projesinin gerçekleşmesi durumunda 51 bin 660 dönümlük alanda 3,5 milyon ağaç kesilecek. Yöre tarımına büyük ziyan vereceği belirtilen madencilik faaliyeti nedeniyle milyonlarca yaban hayvanının yuvası yok olacak. Yöredeki ekoloji örgütleri madenciliğin suları da olumsuz tarafta etkileyeceği ve yılda 4,1 milyon ton su kirletileceğini lisana getiriyorlar. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.