Borçları 147 milyara çıkan çiftçiler Ankara’ya gidiyor: ‘Artık yeter’

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre, nisan 2021’de çiftçinin özel ve kamu bankalarına 142 milyar TL olan borcu, Temmuz’da 147 milyar 409 milyon TL’ye çıktı. Aldığı krediyi ödeyemeyen çiftçiler, 30 Eylül ve 6 Ekim’de Ankara’da iktidara seslenecek.

‘ARTIK SESİMİZİ DUYSUNLAR’ 

Amasya Kızılcaköy’de süt üreticisi Sabahattin Şeker, “Artık bu işi yapamıyoruz. Girdilerimiz çok yüksek. Yem 160-170 lira. Hayvanlarımızı satıyoruz, para yapmıyor. İşi bırakacağız. Bir yıldır Ankara’ya gidiyor çiftçi. Sesimizi duyuramıyoruz demek ki. Artık duysunlar” dedi.

FAİZ ORANI YÜZDE12-18

Çiftçinin, Tarım Kredi Kooperatifi borçlarına 15 Nisan 2021’de yürürlüğe giren yasa ile belli koşullara bağlı olarak yapılandırma olanağı getirilmişti. Tarım Kredi Kooperatifleri’ne, üç yıl içinde geri ödemeli yapılandırmaya yüzde 30 peşinat ödeme koşulu ile başvurabilmesi sağlandı. Ancak, faiz oranları yüzde 12-18 olarak belirlendi.

’30 EYLÜL’DE ANKARA’DA OLACAĞIZ’ 

Amasya Kızılcaköylü Ömer Sarı yapılandırmanın çiftçilere yeterli gelmediğini belirterek şöyle konuştu: “Yaklaşık 11 aydır Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası’na borcu olan çiftçilerimiz için bir mücadele verdik. Bu mücadele sonucunda Tarım Kredi Kooperatifi’ne 3 yıllık bir yapılandırma geldi. Fakat bu yapılandırma bize yeterli gelmedi. Bunun mücadelesi için tekrar Ankara’ya geliyoruz. Devlet büyüklerimize sesimizi duyurmaya geliyoruz. Türkiye geneli çiftçilerle 30 Eylül Perşembe günü Ankara’da olacağız.

‘ÇİFTÇİLERİ HACZE VERMEYE BAŞLADILAR’ 

Tarım Kredi Kooperatifi’nden 3 yıllık bir yapılandırma çıktı. Yüzde 30’u peşin olmak şartıyla 3 yıla bölünen bir yapılandırma var. Yapılandırmaya başvurmayan çiftçileri şu an da hacze vermeye başladılar. Çoğunun evine haciz gitmeye başladılar. Bunun ben şahidiyim. Köyümüzden 50 kişiyi avukata vermişler. Çiftçi traktörünü satacak, yüzde 30 peşinata yetmiyor. Peki biz bu tarlamızı, traktörümüzü satacaksak yetkililer bu yapılandırmayı niye çıkardılar?”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.