Batı Şeria’daki şiddetten kaçtı ABD’de vuruldu

Saldırının gerçekleştiği Burlington şehrinin Belediye Başkanı Miro Weinberger ile saldırıda yaralanan Hişam Awartani’nin amcası Rich Price ve Kinan Abdalhamid’in amcası Radi Tamimi, basın toplantısında konuştu.

Tamimi, yeğeninin ABD’de daha güvende olacağını düşündüğünü ve bu yüzden işgal altındaki Batı Şeria’daki şiddet olaylarından kaçarak ABD’ye taşındığını belirterek “Biz her zaman onun güvenliği açısından Batı Şeria’da yaşamanın daha büyük bir risk oluşturabileceğini ve onu buraya göndermenin doğru bir karar olacağını düşündük” dedi.

Saldırıya tepki gösteren Tamimi, bunun, rastgele bir eylem olduğuna inanmakta güçlük çektiklerini söyledi.

“NEFRETİN SEVİYESİNİ GÖSTERİYOR”

Gözaltına alınan Jason J. Eaton

Awartani’nin amcası Price, “Şükran Günü’nde böyle bir şeyin yaşanması, bu ülkenin bazı bölgelerinde var olan nefretin seviyesini gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Price, 3 gencin Arap oldukları ve Filistin mücadelesinin sembolü haline gelen siyah beyaz renklerdeki kefiye veya puşi adıyla bilinen örtüyü taktıkları için hedef alındığını ifade etti.

Belediye Başkanı Weinberger ise saldırıyı, “kent tarihindeki en şok edici ve rahatsız edici olaylardan biri” olarak nitelendirdi.

ABD’nin Vermont eyaletinde, 25 Kasım’da Filistin kökenli 3 öğrenciye silahlı saldırı düzenlenmişti.

Polis, soruşturmaların ardından 48 yaşındaki Jason J. Eaton adlı şüphelinin gözaltına alındığını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx