Bakırda 2021 Şubat’tan bu yana bir birinci: 8 bin doların altına düştü

Bakır, global yavaşlama telaşlarıyla 2021 Şubat’tan bu yana birinci kere 8 bin dolar düzeyinin altını test etti.

Bloomberg HT’nin haberine nazaran, bazı uzmanların dünya iktisadı için takip edilmesi gereken göstergelerden biri olarak kabul ettiği metalin bedeli 8 bin doların altına geriledi.

“YUMUŞAK İNİŞ”

“Küresel talep tarafında artan telaşlar var” diyen TF Futures Analisti Wei Lei ABD ve Avrupa ekonomilerinin “yumuşak iniş” gerçekleştiremeyeceği ve Çin’in zayıf bir toparlanma yaşayacağı bir senaryoyu baz alarak, “Bakır piyasası önümüzdeki iki yıl için toplam arzın yüzde 10’u oranında bir arz fazlası yaşayacak” tabirlerini kullandı.

Londra Metal Borsası’nın (LME) altı baz metali içeren endeksinin 2008 finansal krizinde beri en sert çeyreklik düşüşü yaşaması sonrası alüminyum ve çinko da paha kaybetmeye devam ederek yılın ikinci yarısına karamsar bir başlangıç yaptı.

Son düşüşler dünyanın en büyük metal tüketicisi olan Çin’den gelen olumlu sinyallerle birlikte geldi. Dünyanın en büyük ikinci iktisadında Kovid-19 kapanmaları sonrası talep kademeli olarak toparlanırken hükümet de altyapı harcamaları için daha fazla nakit dayanağı üzere paketler açıkladı.

Çin gayrimenkul piyasasında yaşanan düşüş haziran ayında hafiflerken üretimi aktivitesinin de beklenenden daha güçlü halde toparlandığı belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.