Bakan Soylu: İstanbul AB’nin lojistik üssü oluyor

İstanbul Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde (AFAD) İstanbul İRAP İzleme ve Kıymetlendirme Uyum Konseyi Toplantısı düzenlendi. Toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldı. Bakan Soylu, toplantıda muhtemel bir zelzele için alınan tedbirleri ve yapılacakları anlattı. Bakan Soylu, “Bizim zihnimizin ardında büyük İstanbul sarsıntısı var. Bütün hazırlığımız buna göredir” dedi.

Toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Birinci önceliğimiz yıkılmayan binalar ve kentler yapmak fakat birebir vakitte her vatandaşımızı bu bahiste bilinçlendirmek ve teyakkuz halinde tutmaktır. Bir afet olduğunda slogan üretmek, enkazdan kimsenin canlı çıkmasına müsaade vermiyor. Tek yapabileceğimiz bu olmamalı’ diyen BAkan Soylu kelamlarına şöyle devam etti:

Afetlerde üretilen palavra ve dezenformasyon görüntüleri en az AFAD’ın yahut ilgili kurumların eğitim görüntülerinin izlendiğinden daha az izlenmektedir. Bu arkadaşlar, keşke bu çabayı afet şuurunu arttırmak üzere geliştirseler. İnsanların zihninde bir zelzele ve afet farkındalığı oluşturma konusunda çaba ortaya koymazsak yarın bunun acısını daima birlikte yaşarız. Bizim bu çalışmalarımızda ortaya çıkan bir kavram var: Dirençli kentler kavramı. Afete karşı dirençli kent amblemini, karakterini kentlerle yavaş yavaş buluşturmaktır. Birinci risk planlarını azaltmanın tahminen de en kıymetli sonucu bu olacaktır. Yıkılmamak yalnızca bina yaparken daha çok çimento koymak demek değildir. Pek çok afet tipi var ve her birinin farklı riskleri var. Biz bu alanda nitekim çok büyük çaplı, büyük bir maliyet ve emek gerektiren bir projeyi büsbütün bilimsel kriterlere bağlı kalarak tamamladık. 81 vilayetimizde il afet azaltma planlarını hazırladık. 99 üniversiteden toplam 289 akademisyen arkadaşımızın takviyesiyle tam 162 çalıştay düzenleyerek bu planları düzenledik. Toplamda 26 faklı afet çeşidi çalıştık ve 81 vilayetimizde 222 gaye, bin 364 gaye ve yaklaşık 12 bin 89 aksiyon belirledik. Bunların kullanılmasına yönelik bir genelgeyle valiliklerimizi tamamladık. Bütün kitaplar ve raporlar, kullanılınca işe fayda. Kullanılmazsa vitrin süsü olarak durur. Vilayet risk azaltma planlarında toleransımız sıfırdır” dedi.

‘Yarım milyonu aşkın insanımız ben gönüllüyüm diyor’

Olası bir zelzeleyle ilgili yapılan hazırlıkları anlatan Bakan Soylu, “Süreçlerin daha süratli ilerlemesini sağlamak için bir dijital altyapıya da gereksinim vardı. Bunun içinde ’İRAP’ta sorumlu bulunan 5 bin 150 kuruluşun hareketlerini raporlayarak takip edebileceği bir çevrim içi izleme ve kıymetlendirme yazılımı hazırlayıp değerlendirmeye aldık. Bilhassa son yıllarda artan taşkınlara karşı süratlice tedbir almak gayesiyle Devlet Su İşleri’yle toplantılar yaptık. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz İzleme ve Kıymetlendirme Toplantısı, bu sürecin aslında ikinci toplantısıdır. 12 Eylül tarihinde de Rize İRAP izleme ve kıymetlendirme toplantısını gerçekleştirmiştik. Bugün İstanbul’u yapıyoruz. Daha sonra da makul bir takvime nazaran tüm vilayetlerimizde sürdürmeyi hedefliyoruz. Fiziki kapasite, lojistik depoları, afet gönüllülerimiz, sivil toplumla gerçekleştirdiğimiz organizasyonlarımız, arama kurtarma takımlarımız var. Yalnızca gönüllülük sistemine müracaatımız 561 bin 5 demek ki biz bu mevzuda bir farkındalık oluşturmuşuz. Yani yarım milyonu aşkın insanımız bu hususta ben gönüllüyüm diyor. Onun için buradan tüm gönüllülerimize teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.

‘İstanbul, AB’nin lojistik üssü oluyor’

Muhtemel İstanbul sarsıntısına vurgu yapan Bakan Soylu, “Bizim zihnimizin ardında büyük İstanbul sarsıntısı var. Bütün hazırlığımız buna nazarandır. 561 bin 5 istekli, 16 bin 292 AFAD dayanak gönüllüsü, 54 vilayette 15 bin kişinin lokal dayanak grubunun eğitimi, 26 vilayette 4 bin 624 korucunun eğitimi ve 61 grup bin 629 şahısla bir arada akreditasyonlar sağlandı. Bunların her biri son 4 yılda gerçekleşen adımlar. Bu yıl 57 bin 400 tatbikat yaptık. AFAD acil taşınabilir uygulamasını 494 bin kişi indirdi ve bütün bunlarla ilgili yeni bir gelişme daha var. AB’ye bir davette bulunduk. Şayet büyük bir sarsıntı olursa, şayet bir ortak lojistik depo olursa bir afette ani ve acil müdahaleyi tüm ülkeler kapasitesi çerçevesinde sağlar. Bu davetimiz karşılık buldu. Bunu projelendirdik. AB çerçevesinde İstanbul, Avrupa’nın bu mevzudaki lojistik üssü oluyor. Yani dünyanın bir yerinde gereksinim duyulursa buradan gidilecek, etrafımızdaki coğrafyada bir şey olursa tekrar buradan gidilecek, bizde bir şey olursa yeniden ortak kaynaklar çerçevesinde buradan sağlanacak” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.