Bağımsızlık Günü’nü kana bulayan saldırgan 7 kere birinci derece cinayetle suçlandı

ABD Chicago’da 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında ateş açıldı. Kentte Bağımsızlık Günü kutlamaları başladıktan sonra kısa bir mühlet sonra silah sesleri duyuldu. Atakla 7 kişinin vefatına ve en az 30 kişinin yaralanmasına sebep olan 4 Temmuz saldırganı Robert E. Crimo, ölenlerin her biri için birinci derece cinayetle suçlandı.

Eyalet Savcısı Eric Rinehart basın açıklamasında, 7 sefer birinci derece cinayetle suçladığı Crimo’nun hareketi için, “önceden tasarlanmış ve hesaplanmış bir saldırı” tanımlamasında bulunarak, “Bunlar, belgeye dahil edilecek birçok suçlamadan yalnızca ilki” dedi.

Lake İlçesi Şerif Ofisinden Lider Yardımcısı Christopher Covelli, 22 yaşındaki zanlının Eylül 2019’da bir şikayet üzerine konutuna baskın yapıldığını anlattı. Covelli, konuttaki bir aile üyesinin Crimo’nun meskendeki herkesi öldürmekle tehdit ettiğini söylediği bilgisini paylaştı.

Ayrıca, zanlının farklı vakitlerde 5 silah edindiği, bunlarla birlikte kendisine ilişkin olan 16 bıçak, bir hançer ve bir kılıç olmak üzere bir dizi keskin uçlu alete el konulduğu belirtildi.

Yaklaşık 5 ay evvel zanlının intihar teşebbüsünde bulunduğu da vurgulandı.

BAĞIMSIZLIK GÜNÜ SALDIRISI

4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamaları münasebetiyle Illinois eyaletinin Highland Park bölgesinde yaşanan silahlı taarruz haberini birinci olarak Illinois eyaleti Temsilciler Meclisi Üyesi Brad Schneider, Twitter hesabından paylaşmış, polis de daha sonra akında meyyit ve yaralılar olduğunu açıklamıştı.

Saldırıya ait bilgileri güncelleyen Highland Park polisi, evvel birinci belirlemelere nazaran 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 19 kişinin de yaralandığını açıklamış, daha sonra bu sayılar 7 meyyit ve 30’dan fazla yaralı olarak güncellemişti.

Sosyal medyada paylaşılan imgelerde ise silah seslerinin duyulmasının akabinde merasim alanında kalabalıktaki insanların panik halinde kaçıştığı görülürken, birtakım görgü şahitlerinin 50’den fazla silah sesi duyduğu kaydedilmişti.

Aynı gün akşam olay yerine 8 kilometre uzaklıkta, aracıyla kaçarken yakalandığı belirtilen kuşkulu Robert E. Crimo’nun saldırıyı planlamak için haftalarca çalıştığı ve yarı otomatik silahıyla 70’ten fazla atış yaptığı bilgisi paylaşılmıştı.

Lake İlçesi Şerif Ofisinden Lider Yardımcısı Christopher Covelli, kaçmak için bayan kıyafeti giyerek kalabalığa karışan saldırganın kurbanlarına “rastgele” ateş ettiğine, gaye alırken “ırk yahut dinleri nedeniyle bir seçim yaptığına dair hiçbir belirti olmadığına” işaret etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.