Avusturya: Putin olumlu sinyaller verdi

Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer, telefonda görüştüğü Rusya önderi Putin’in mahkum değişimi ve yük gemilerinin Karadeniz’den çıkışıyla ilgili olumlu açıklamalar yaptığını aktardı.

Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer, dün açıklama yaparak Rusya başkanı Vladimir Putin’in kendisine mahkum değişimi ve Karadeniz’den yük gemilerinin çıkışı için olumlu sinyaller verdiğini duyurdu.

Dün öğlenden sonra Rusya Devlet Lideri Putin ile Ukrayna’daki savaş hakkında konuştuğunu belirten Nehammer, “Diyaloga girmek için her fırsatı kıymetlendirmek bizim etkin tarafsızlık siyaseti anlayışımızdır. Bu yüzden Lider Putin’i aradım. Bir mahkum değişimine olumlu sinyaller verdi. Ayrıyeten Karadeniz’de malların hareketine müsaade vermek istiyor” açıklamasını yaptı.

“UKRAYNA’DAN ÇIKARILMASI GEREKEN TONLARCA BUĞDAY VAR”

Nehammer, telefon görüşmesinin spesifik olarak besin güvenliği için yeşil koridorlar ve mahkumların değişimi ile ilgili olduğunu belirterek görüşmeyi “çok ağır ve ciddi” olarak nitelendirdi. Şansölye ayrıyeten Putin’in görüşmede, Ukrayna’nın deniz limanları yoluyla tohum ve besin ihracatına müsaade vermek için sinyaller verdiğini söz etti.

Nehammer hususla ilgili katıldığı basın toplantısında, Ukrayna’dan çıkarılması gereken milyonlarca ton buğday ve tahıl olduğunu vurgularken potansiyel bir besin krizinin sonuçlarının, bilhassa Ukrayna’dan yapılan ihracata büyük ölçüde bağımlı olan Kuzey Afrika ülkelerini ve Pakistan’ı etkileyeceğini belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.