Atık nasıl yönetilir?

Bilhassa son yedi yıldır “iklim krizi ile savaşım” ve “döngüsel iktisada geçiş” bahislerine odaklanan ÇEVKO Vakfı, tüm dallardan farklı büyüklükteki işletmelerin kullanımına uygun bir atık idare sistemi geliştirdi.

ÇEVKO Dijital Tahlilleri bünyesinde sunulan yeni jenerasyon kaynak idare modeli ve atık idare sistemi PROKETS, şirketlerin atık idare süreçlerini daha faal ve daha verimli hale getiriyor. Bulut tabanlı, taşınabilir bir sistem olan PROKETS, faaliyet alanı ve büyüklüğü fark etmeksizin ticari işletmelerin, yeni kuracakları ya da mevcut atık idare uygulamalarının Sıfır Atık idare sistemine geçişini, entegre etraf bilgi sistemi bünyesinde yer alan alt sistemlerle entegrasyonunu sağlıyor.

ATIK İDARESİNİ SADELEŞTİRİYOR

ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, “Günümüzde dal ve boyut farkı olmaksızın ticari işletmeler, gerek temel yasal yükümlülükleri, gerekse sürdürülebilirlik maksatları doğrultusunda kurumsal atık idaresinde standartlarla uyumlu, yenilikçi, şeffaf, ölçülebilir profesyonel tahlillere ihtiyaç duyuyor. Ülkemizde kurumsal atık idare süreçleri çoklukla karmaşık bir yapıda yürütülmeye çalışılıyor; kimi şirketler de bu süreçlerin oluşturulmasında şimdi yolun başında. Bilgi ve tecrübemizle geliştirdiğimiz PROKETS sistemi, atık idare süreçlerini sadeleştiriyor, yasal düzenlemelerle uyumlu hale getiriyor ve ölçülebilirlik sağlıyor” diyor.

ENTEGRE ATIK İDARESİ

PROKETS, milletlerarası standartlarla uyumlu raporlardan yahut şirketin atık idare sisteminden elde edilen bilgilerle çevresel faydaların hesaplanmasını da sağlıyor. Ayrıyeten sisteme yüklenen evraklar için alternatif depolama alanı ve İzin/Lisanlar için ‘E-Ajanda’ oluşturulmasını; etraf mevzuatının izlenmesini mümkün kılan ‘E- Kütüphane’ yaratılmasını; uzaktan eğitim dayanağı alınmasını ve tazeleme eğitimleri için hazırlanan materyallerden yararlanılmasını sağlayan ‘E-Öğrenme’ üzere özellikler de sunuyor.

Ticari kuruluşlar PROKETS ile farklı ilçe, vilayet hatta farklı ülkelerdeki işletmelerine ait bilgileri birebir anda ve mukayeseli olarak izleyebiliyor, farklı atık tiplerinin noktasal olarak izleyip, değişimleri gözlemleyebiliyorlar. İşletmelerdeki atık idare altyapısının mevzuata nazaran değerlendirilip gelişim alanlarının belirlenebilmesine imkan sağlayan PROKETS, şirket içinde rastgele bir üniteden, hatta rastgele bir atık kumbarasından ne kadar atık çıktığının gerçek vakitli olarak izlenmesini, raporlanmasını ve randıman takibini de mümkün kılıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.