Antonio Guterres’in tahıl koridoru açıklaması: Erdoğan’ın ısrarlı eforlarıyla oldu

Türkiye, kritik bir muahedenin imzalanmasına konut sahipliği yaptı.

İstanbul’da Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler’i (BM) bir ortaya getiren toplantıda, Ukrayna tahılının Karadeniz’de oluşturulacak inançlı koridor üzerinden global piyasalara ulaştırılmasını sağlayacak mutabakata imzalar atıldı.

“Karadeniz’de umut ışığı var”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Dolmabahçe’de gerçekleştirilen Tahıl Sevkiyatı Mutabakatı’nın imza merasiminde konuşma yaptı.

Guterres, “Bugün Karadeniz’de bir umut, mümkünlük, deva ışığı var. Bunun gerçekleşmesine vesile olan herkese çok teşekkür ederim.” dedi.

“Erdoğan’ın ısrarlı eforlarıyla oldu”

Tahıl koridoru uzlaşısına işaret eden Guterres, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu sürecin her evresinde sizin ısrarlı gayretleriniz sayesinde oldu. Çok teşekkür ederim. Rusya ve Ukrayna temsilcileri, herkesin yararına olacak teşebbüsün yolunu açtınız.”ifadelerini kullandı.

“Türkiye hükümetine güveniyoruz”

Guterres, “Bu herkesin çıkarına olacaktır. Türkiye hükümetine güveniyoruz. Hükümet, buradaki kritik rolünü sürdürmeli. Uğraşımızı artırıyoruz ki BM kelamını tutabilsin.” dedi.

BM Genel Sekreteri, konuşmasında şunları lisana getirdi:

“Açlıkla savaşan insanlara imkan sağlayacak”

“Burada bir tarafın ya da öbür tarafın kazanması kıymetli değildi. Burada dünyanın her kesitine odaklanıyorduk. Bu mutabakat aslında dünya için imzalanıyor. Kalkınmakta olan ülkelere, açlıkla savaşan insanlara ve imkan sağlayacaktır.

“Küresel besin arzındaki açığı kapatacak”

Ayrıca global besin fiyatları da rekor düzeylere vardı. Kalkınmakta olan ülkelere bir fırsat sunacak. Karadeniz’deki Ukrayna limanlarından, Odessa’dan tahıl ve yiyecek unsurlarının sevkiyatı global besin arzındaki açığı kapatacak ve fiyatların düşmesini sağlayacak.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.