Ankara merkezli ‘kaçak gelinler’ operasyonu: 18 kişi gözaltında

Asayiş Şube Dolandırıcılık Ofis Amirliği, 3 mağdurun şikayeti üzerine başlattığı soruşturmada, ülke genelinde faaliyet gösteren cürüm örgütünün, evlenme vaadiyle 20 kişiyi dolandırdığını tespit etti.

Kurulan özel takım tarafından yaklaşık 3 ay süren teknik ve fiziki takibin akabinde kabahat örgütüne yönelik Ankara merkezli 8 vilayette “kaçak gelinler” ismi verilen eş vakitli operasyon düzenlendi.

FİRARİ ŞÜPHELİLER ARANIYOR

Operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen 21 şüpheliden 9’u bayan, 18 kişi gözaltına alındı. Firari 3 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ederken, gözaltına alınanların emniyetteki söz süreçlerinin devam ettiği öğrenildi.

EVLENDİRME VAADİYLE KANDIRMIŞLAR

Türkiye genelinde faaliyet yürüten hata örgütünün, bilhassa yaşlı, engelli ve algı yetisi düşük bireyleri amaç aldığı, örgüt üyelerinin, evlenmek isteyen şahısları bularak, örgüt üyesi bayanlarla evlendirme vaadinde bulundukları ve karşılığında yüklü ölçüde para aldıkları belirlendi.

Edinilen bilgiye nazaran, soruşturma belgesinde yer alan bir imgede, dolandırıldığının farkında olmayan bir damat ve ailesinin, düğün günü örgüt üyesi kelamda gelinle karşılıklı oynadığı yer aldı.

Kendilerini anne, baba ve kardeş üzere gösteren örgüt üyelerinin, inanç sağlamak için düğün sonrası düzmece gelinin konutunu ziyaret ettikleri saptandı. Örgüt üyesi gelinin ise o sırada tüm ziynet eşyaları ile düğün takılarını alarak meskenden çıkan örgüt üyeleri ile birlikte kayıplara karıştığı öğrenildi.

1,5 MİLYON LİRALIK VURGUN

Kelam konusu mağdur, polise giderek şikayetçi oldu.

Kabahat örgütünün 20 kişiyi bu sistemle mağdur ederek, yaklaşık 1,5 milyon lira haksız çıkar elde ettikleri saptandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.