Akıllı telefonlar, İtalyan casus yazılımı tarafından akına uğradı

ABD merkezli teknoloji devi Google, perşembe günü yayınladığı bir raporda, bir İtalyan şirketinin bilgisayar korsanlığı araçlarının İtalya ve Kazakistan’da Apple ve Android akıllı telefonlarda casusluk yapmak için kullanıldığını açıkladı.

Rapora nazaran, web sitesinde Avrupa kolluk kuvvetlerinin müşterisi olduğunu tez eden Milano merkezli RCS Lab, hedeflenen aygıtların özel iletilerini ve ilişkilerini gözetlemek için araçlar geliştirdi.

Google, “Bu satıcılar, tehlikeli bilgisayar korsanlığı araçlarının yayılmasını sağlıyor ve bu araçları hükümetlere satıyor.” dedi.

Apple’dan açıklama geldi

İtalya ve Kazakistan hükümetlerinden rastgele bir açıklama gelme se de Apple, şirketin bu bilgisayar korsanlığı kampanyasıyla ilgili bilinen tüm hesapları ve sertifikaları iptal ettiğini duyurdu.

RCS Lab ise, eser ve hizmetlerinin Avrupa kurallarına uygun olduğunu ve kolluk kuvvetlerinin kabahatleri araştırmasına yardım ettiğini belirtiyor.

RCS Lab, web sitesinde kendisini ses, data toplama ve izleme sistemleri dahil olmak üzere yasal dinleme teknolojileri ve hizmetleri üreticisi olarak tanımlıyor.

Bununla birlikte Google araştırmacıları, RCS Lab’ın yabancı hükümetlerin telefonlara ve bilgisayarlara girmesi için misal biçimde nezaret yazılımı oluşturan tartışmalı eski İtalyan casus firması Hacking Team ile iş birliği yaptığını tespit etti.

Hacking Team, 2015 yılında çok sayıda dahili evrakın ifşa edilmesine yol açan büyük bir hack olayından sonra kapatılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.