Adnan Menderes Üniversitesi’nde açılan ilan tartışma yarattı

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ), geçen ay profesör, öğretim üyesi ve doçent olmak üzere 127 akademik işçi almak için ilana çıktı. Teze nazaran, ilanda İktisat Fakültesi Dekanı Mustafa Ali Sarılı’nın kendi eşi için özel şartnameler koyarak takım açtı. Adrese teslim takımın açılması üniversiteyi karıştırdı.

Aynı üniversitenin İktisat Fakültesi öğretim üyesi Mehmet Aydıner de bireye özel takım açılmasına reaksiyon gösterdi. Üniversite rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’i eleştiren Aydıner, “İktisat Fakültesi Dekanı Mustafa Ali Sarılı, kendi eşi için şahsa özel takım açmış. İlan, haksızlık, usulsüzlük ve hainlik dokümanı üzere olmuş. Yeniden, üniversitenin prestijini hem akademik olarak hem de milletin gözünde iki paralık etmişsiniz. FETÖ soruşturmaları olan dekan kendi karısını kendi kısmına öğretim üyesi olarak almak için adrese teslim ilan verilmesini istemiş, siz de yerine getirmişsiniz. Bu yanlışsız mu? FETÖ soruşturmaları olan ve evrakta sahtecilik ile yöntemsiz atamalar yapan dekan bir sefer daha sahneye çıkmış. Fakültede uydurma evrakla takımlaşma yapması yetmemiş adrese teslim ilanla karısını fakülteye hoca yapmasına göz yumuyorsunuz” sözlerini kullandı.

Mustafa Ali Sarılı

İlanın büsbütün karşıt ve adapsız olduğunu sıralayan Aydıner, “Atama usulsüzlüğün tabanıdır. Adrese teslim ilan, devleti dolandırmak, vazifesini berbata kullanmaktır. Karısının başvurusunu da dekan kendisi değerlendirip rapor verecek. ADÜ’yü çiftliğe, aile bahçesine çevirmeye devam. Maliye kısmında altı yedi hoca varken devletin takımlarını dekanın karısını almak için kullanmak devlete, millete, öğrencilere ve Aydın’a hainliktir. Üniversitede duyumlara nazaran 40-50 hocanın profesör olma hakkı gelmesine rağmen yedi sekiz bireye ilana çıkılmıştır. Aydın’a ve ADÜ’ye bunların yapılmasına müsaade vermeyeceğiz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.