Adana’da ekmeği kıymetli satan fırınlara kontrol

Adana’nın Kozan ilçesinde zabıta takımları, 200 gram ekmeğe 50 kuruş artırım yapılarak 3,5 TL’den satılması üzerine fırınlarda kontrol yaptı.

Zammın yasal olmadığı belirtilerek ekmeği kendi belirledikleri fiyattan satan fırıncılara 581’er TL para cezası kesildi.

“Fiyat tarifesine uymayan fırıncı esnafına tutunak tutularak süreç uyguladık”

Kozan Belediyesi Zabıta Müdürü Osman Taş, mart ayında alınan karar doğrultusunda 200 gram ekmeğin satış fiyatının 3 TL olarak belirlendiğini belirterek, “Son günlerde gelen ihbarlar üzerine fırınlarda ekmeğin 3.50 TL’ye satıldığı ihbarı aldık. Belirlenen gramaj ve fiyat tarifesine uymayan fırıncı esnafına tutanak tutularak cezai süreç uyguluyoruz” dedi.

“Millete ekmek yok diyemem, yapmak zorundayım”

Fırın işletmecisi Mustafa Kozanoğlu, girdilerin çok yüksek olduğunu belirterek, “Biz ziyan ediyoruz. Elektrik faturamız yakıt sarfiyatımız çok arttı. Ben de istiyorum ekmek 2,50 TL’ye düşsün ancak kurtarmıyor. Kurtarmadığı için biz bunu yapmak zorunda kaldık. Ben kurtarmadığı için 3.50 TL’ye satıyorum. Millete ekmek yok diyemem yapmak zorundayım ayakta durabilmek için” diye konuştu.

“Ekmek çıkaramayacak duruma geldik”

İHA’nın haberine nazaran, kontrolde ceza uygulanan bir öbür fırıncı Salih Dilci ise, “Bütün girdilerimize artırım geldi. Yalnızca 50 kuruş artırım uyguladık. Ekmek çıkaramayacak duruma geldik” tabirlerini kullandı.

“Türkiye’nin her yerinde 4 lira, 5 lira”

Kozan Fırıncılar, Tatlıcılar, Pastacılar, Lokantacılar ve Kebapçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Lideri Muhammed Yorulmaz ise 2 hafta evvel ekmeğin 4 TL olması için Adana Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliğine başvurduklarını belirterek, “Biz de acil biçimde değerlendirilmesini bekliyoruz. Türkiye’nin her yerinde 4 lira 5 lira. Biz vatandaşa ulaştırabilmek için en az düzeyde artırım uyguladık. Devletten aldığımız unda bile artış var. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Bundan sonra ekmek 3 lira satılacak denirse bakkal ve bayilere ekmek vermeyeceğiz. Bizim bunu bu fiyata satma bahtımız yok” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.