AB’den Türkiye’deki Suriyelilere ek nakdi yardım

AB Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, yardımın uzmanlaşmış sıhhat hizmetleri, hukuksal danışmanlık, psikososyal takviye ve sivil dokümanlara erişim üzere bahislerin ele alınmasına yardımcı olacağı duyuruldu.

Yardımın şu anda Türkiye’de 1,5 milyondan fazla insanı, nakdi yardım yoluyla destekleyen AB Acil Toplumsal Güvenlik Ağı’nın (SUY) modülü olduğunun söz edildiği açıklamada, bu yolla kira, ulaşım, yiyecek yahut ilaç üzere en çok muhtaçlık duyulan kalemlerin finansmanına yardımcı olunduğu belirtildi.

Yardımın şu anda Türkiye’de 1,5 milyondan fazla insanı, nakdi yardım yoluyla destekleyen AB Acil Toplumsal Güvenlik Ağı’nın (SUY) kesimi olduğunun söz edildiği açıklamada, bu yolla kira, ulaşım, yiyecek yahut ilaç üzere en çok muhtaçlık duyulan kalemlerin finansmanına yardımcı olunduğu belirtildi.

AB’den yapılan açıklamada, “Türkiye’de, birden fazla on yıldan fazla bir müddettir yerinden edilmiş olan mültecileri unutmayacağız” denildi.

3 MİLYAR EUROLUK DAYANAK PAKETİNİN PARÇASI

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Yeni 50 milyon euroluk yardım, 2024’e kadar Türkiye’deki mültecileri desteklemek için AB Komitesi tarafından Haziran 2021’de açıklanan 3 milyar euroluk paketin kesimi. 50 milyon, ayrıyeten Aralık 2021’de SUY için açıklanan 325 milyon euroluk insani yardıma ek mahiyetinde ve böylelikle 2021’den bu yana Türkiye için toplam yardımı 3,34 milyar euroya yaklaştırıyor.”

Açıklamada, AB Kurulunun kriz idaresinden sorumlu komite üyesi Janez Lenarcic’in şu kelamlarına yer verildi:

“Dünyanın gözü Ukrayna’da, fakat Türkiye’de, birçok on yıldan fazla bir müddettir yerinden edilmiş olan mültecileri unutmayacağız. Ortalarında en savunmasız olanlar, Covid-19 salgınından ve ekonomik durumlarının kötüleşmesinden bilhassa ağır halde etkilendi. AB, Türkiye’deki mültecilere insani yardım sağlamaya ve en çok muhtaçlığı olanlara bir ömür çizgisi sunmaya devam edecektir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.