ABD Suriye’deki sivil katliama yönelik incelemesini tamamladı: Sorumlulara ceza yok

ABD Kara Kuvvetlerinden Orgeneral Michael Garrett, Savunma Bakanı Lloyd Austin’in talimatı üzerine, ocakta ortaya çıkan ve ABD’de tartışmalara neden olan ABD’nin SDG ismini kullanan YPG/PKK terör örgütüne takviye mazereti ile 18 Mart 2019’da Bağuz’da düzenlediği hava hücumundaki sivil kayıplarına ait incelemesini tamamladı. Garrett, raporunda taarruzun angajman kurallarına uygun yapıldığını ve savaş hukuku ihlali tespit edilmediğini öne sürdü.

ABD’li general, operasyondan sorumlu komutanın “defalarca taarruz alanında sivil olmadığına dair teyit aldığını”, bunun üzerine hava saldırısı müsaadesi verdiğini bildirdi.

“KÖTÜ NİYETE DAİR DELİL YOK”

Lakin Orgeneral Garrett, akına ait birinci incelemenin gereken ihtimamla yapılmadığını, raporların vaktinde teslim edilmediğini kaydettiği raporunda, “Bu eksikliklerin berbat niyetli olduğu yahut kararları ya da kimi aksiyonları gizlemek için yapıldığı argümanını destekleyecek deliller yok.” tabirine yer verdi.

İncelemeye yönelik açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise “Olaya yönelik birinci incelemesinin kimi istikametlerinin eksik olduğunu, son teslim tarihlerinin geçirildiğini, eksiksiz değerlendirmeler yapmayı engelleyen bilgi eksikliklerinin kelam konusu olduğunu ve belgenin aylarca açık bırakıldığını öğrenmek beni hayal kırıklığına uğrattı” değerlendirmesine bulundu.

PENTAGON SÖZCÜSÜ: EN AZINDAN BU HUSUSTA KONUŞUYORUZ

Bağuz saldırısına ait inceleme Pentagon’da günlük basın toplantısında da gündeme geldi. Birçok gazeteci 80’den fazla kişinin katledildiği hücumda neden sorumlulara ceza verilmediği sorusu üzerine Pentagon Sözcüsü John Kirby, “En azından buraya çıkıp sivil kayıplarından bahsediyoruz. Bunu Rusya Savunma Bakanlığından duymazsınız. En azından sorulara cevap veriyoruz. Sivil kayıpları üzerine hazırlanmış bir raporu paylaşıyoruz.” dedi.

“NEDEN KENDİNİZİ RUSYA İLE KARŞILAŞTIRIP YAPTIKLARINIZI YASALLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ?”

AA muhabirinin, “Bu taarruz ile ilgili her konuştuğumuzda Rusya’nın sivil kayıplarına yönelik yaklaşımı ile ABD’ninkini karşılaştırıyorsunuz. Mariupol’da Rusya’nın çocuk ve sivillerin bulunduğu bir binaya düzenlediği atağın savaş kabahati olabileceğini konuşuyoruz ancak burada da bayan ve çocukların öldüğünü gördük. Evet buraya çıkıp şeffaf bir halde saldırıyı konuşuyorsunuz lakin bu durum ABD’nin de onlarca bayan ve çocuğu öldürdüğü gerçeğini değiştirmiyor. Neden Rusya ile kendinizi karşılaştırıp yaptıklarını yasallaştırmaya çalışıyorsunuz?” sorusu Kirby’i sinirlendirdi.

Kirby “Herhangi bir şeyi yasallaştırmaya çalışmadığını” sivilleri öldürdüklerini kabul ettiklerini, bu taarruzun üst seviye bir general görevlendirilerek incelemeye alındığını lakin savaş hukuku ihlali yahut karar alım sürecinde uygun olmayan bir davranış tespit edilmediğini ileri sürdü.

Sözcü, ABD’nin farkının not edilmesi gerektiğini, ABD’nin çağdaş bir ordu olarak kusurlarını açık halde konuştuğunu ve bunun için gün boyunca konuşabileceğini söz etti. AA muhabirinin “Hesap verebilirlik yoksa gün boyunca bu mevzuyu konuşmanın yahut sayfalarca raporlar hazırlamanın manası nedir?” sorusu üzerine Kirby şu karşılığı verdi:

“Kendimizi hesaba çekiyoruz. Her şeyi görmenize müsaade veriyoruz. Artık bu haber yüzünden kovulan var mı? Hayır, meslek çalışanımızı muhafazaya çalıştığımız için değil bu. General Garrett bu hücuma büsbütün bağımsız bir gözle baktı. Bu yüzden gerçekleri değiştiremem. İncelemeyi ben yapmadım. O yaptı. Ve Bakan, bu incelemeyi yapması için o olaydan büsbütün bağımsız bir orgeneral seçti. O da geri geldi ve savaş hukuku ihlali olmadığını söyledi. O gün olanlar için birini şahsî olarak sorumlu tutmaya gerek yoktu.” Kirby ayrıyeten ölenler için üzgün olduklarını ve bu hususta özür dilediklerini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.