ABD, Irak’ta İran’a yakın Şii milis liderini hava saldırısıyla öldürdü

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Irak’ın başkenti Bağdat’ta, İran’a yakın Haşdi Şabi’ye bağlı Şii milis gücü Nuceba Hareketi liderlerinden Ebu Takva es-Saidi’nin, tehdit olarak görüldüğü için hava saldırısında öldürüldüğünü açıkladı.

SALDIRILARI AKTİF BİR ŞEKİLDE YÖNETTİĞİ İLERİ SÜRÜLDÜ

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında, Ebu Takva es-Saidi’nin, bölgedeki ABD askeri personeline yönelik saldırıları aktif şekilde planlayıp yönettiğini savundu.

“HAKKIMIZI SAKLI TUTARIZ”

Ryder, es-Saidi’nin, Irak ve Suriye’deki ABD askerlerinin güvenliği için tehdit olarak görüldüğünü belirterek, ilgili ABD hava saldırısında yardımcılarından birisinin daha öldürüldüğünü bildirdi. Saldırının detayları ve öncesinde Irak hükümetinin bilgilendirilip bilgilendirilmediği konusunda açıklama yapmaktan kaçınan Ryder, “Her zaman meşru müdafaa hakkımızı saklı tutarız ve personelimizi korumak için gerekli tedbirleri alırız.” ifadesini kullandı.

YEREL MEDYA DA HABERİ DOĞRULADI

“Haşdi Şabi Bağdat Kuşağı” isimli kurumdan dün yapılan yazılı açıklamada da Komutan Yardımcısı Ebu Takva es-Saidi’nin Bağdat’ta ABD saldırısında öldürüldüğü duyurulmuştu. Yerel medyada çıkan haberlerde de Bağdat’ta Haşdi Şabi Lojistik Dairesinin hava saldırısına maruz kaldığı ve yaralılar olduğu kaydedilmişti.

“ABD TÜM ANLAŞMALARI BALTALADI”

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’nin Askeri Sözcüsü General Yahya Resul de konuya dair yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan tarafından verilen resmi izinle çalışan Haşdi Sabi’ye yönelik saldırının “gerekçesi olmadığını” belirtmişti. Resul, saldırıyı “adeta bir terör eylemi” şeklinde nitelendirerek, bu olayın, Irak Silahlı Kuvvetleri ile saldırıdan sorumlu tuttukları ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri arasındaki tüm anlaşmaları baltaladığını kaydetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx