57’si birden “Türkiye’yi bölün” dedi: Lozan’dan imzanızı çekin

57 Kürt siyasi partisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin “tapusu” olarak kabul edilen Lozan Antlaşması’nın yıl dönümünde Lozan şehrinde toplanarak “Anlaşmayla Kürtlerin dörde bölündüğünü” iddia etti.

57 Kürt siyasi partisi toplantıda; Kürdistan’ın dört parçaya bu salonda ayrıldığı, anlaşma ile Kürtlerin dörde bölündüğü ve anlaşma sonrasında soykırıma uğradığı iddia edildi. Toplantı manifestosunda ise Lozan’a karşı birlik çağrısı yapılarak Batılı ülkelerin anlaşmadan çekilmesi istendi.

Konuya ilişkin Cumhuriyet’e konuşan Eski TBMM Başkanvekili Uluç Gürkan, “Osmanlı’ya da Sevr’i dayatmışlardır ancak Lozan bir paylaşım anlaşması değildir. Lozan bu paylaşım anlaşmasına karşın, Atatürk’ün sözleriyle, ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkının; Türk, Kürt ve cumhuriyetin kuruluşuna katılan diğer tüm etnik kökenlerin oluşturduğu Türk ulusunun ulusal kurtuluşunun, bağımsızlığının tapu senedidir’” dedi. Gürkan, “Lozan ile Kürtlerin yaşadığı topraklar 4’e bölünmüştür” iddiası için ise, şu bilgileri verdi:

“Cehaletin verdiği cesaret. İran sınırı Lozan’la belirlenmemiştir. Suriye ve Irak sınırları, İngiliz ve Fransızların Sykes-Picot Anlaşması paralelinde Birinci Dünya Savaşı sonrasında belirlenmiştir. Lozan’da ağırlıklı olarak; Türkiye’nin Misak-ı Milli sınırları içinde kalan ve sınırları dışında etnik kökeni ağırlıklı olarak Kürt olan yurttaşların yaşadığı Kerkük-Musul bölgesi Irak’a kalmıştır. Bölgenin Türkiye içinde olması için büyük savaş verilmiştir. İngiltere buna karşı fazlasıyla direnmiştir. Milletler Cemiyeti’ndeki tartışmalar Türkiye lehineyken, İngilizler Şeyh Sait İsyanı’nı kışkırtmış ve ‘Türkler Kürtlere kötü muamele yapıyor’ propagandası yapmıştır. Bu nedenle de Kerkük ve Musul çok küçük bir oy farkıyla Irak’a bağlanmıştır. Kurtuluş Savaşı’nda İzmir’e Türklerle birlikte giren Kürtlerin, İngilizlere mektubu var. Mektupta ‘Biz batının sömürgeci ülkelerini değil, yüzyıllardır birlikte yaşadığımız ve birlikte kurtuluş mücadelesi verdiğimiz Türkiye ile bir arada kaderimimzi belirleyeceğiz’ deniliyor.” Gürkan, “Batılı devletler imzalarını çeksin” çağrısının ise “hukuki bir aymazlıktan öte kör bir bağnazlık” olduğuna dikkat çekerek, “Lozan’dan imzasını kim çekerse çeksin, cayma hükmü yoktur”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.